SHAMAN WORKS | BACK TO THE ROOTS

Essentiel shamanistisk undervisning i CLEARING fra det personlige energifelt til entiteter i omverdenens energilag | ONLINE / AARHUS C / VIDEODELTAGELSE (optakt søndag d. 7. juni + kursus lørdag d. 13. juni)

350 KR. / 1350 KR. | SEVLSTÆNDIG OPTAKT D. 7. JUNI 9.30-11.30 ONLINE/VIDEO - KURSUS D. 13. JUNI KL. 10.30-16.30

I mange kulturer, herunder den vestlige, er det menneskets fysiske sanser, der er udgangspunktet for dannelsen af samfundets fælles virkelighedsbillede.

Men virkeligheden rummer langt mere end det, vores fysiske sanser er i stand til at anerkende eksisterer.

Gennem tiden har spiritualitet og åndelighed fungeret som tilgange til at forstå de lag af verden, som ligger uden for den anerkendte  menneskelige sanseevne - det har fungeret som en naturlig forlængelse og uddybning af det fælles virkelighedsbillede.

I vores samtid har spiritualitet og åndelighed dog bevæget sig fra at være en måde at skabe en forståelse for det, vi ikke selv klart sanser, til at blive set som et fænomen, der er adskilt fra den "rigtige" virkelighed - det fælles virkelighedsbillede.

Som følge af, at det at anerkende energilagene omkring os er synonymt med spiritualitet eller trosretning, er der blevet skabt en forståelsesmæssig fremmedgørelse mellem det, vi er i stand til at sanse og det, der er uden for vores sanseevne.

Dette har medvirket til at alt det, der eksisterer uden for det fælles virkelighedsbillede, af mange ikke anerkendes som noget, der rent kan faktisk findes.

Men at ignorere energilagene omkring os og antage, at verden kun er nøjagtigt så stor, som vi selv kan forestille os, og som videnskaben er nået til at kunne bevisføre, er overmodigt. Man kunne gå så vidt som til at kalde det hybris.

For selvom den vestlige kultur, herunder også store dele af den vestlige nye spiritualitet, ikke anerkender eller forholder sig til energi, der er nedbrydende for mennesker, så er tilstedeværelsen af den ikke mindre, end den har været, når den er blevet anerkendt og formidlet før i tiden og andre steder i verden.

Utallige spirituelle traditioner og trosretninger har forholdt sig med stor alvor til energimæssigt påtrængende fænomener, der er blevet kaldt bl.a.  "onde ånder", "dæmoner" og "entiteter" -  hvoraf nogle endda har deres egne navne i de fortællinger, der er vokset frem omkring dem.

Uanset om vi som menneske kan forholde os til de spirituelle fortællinger og de billeder, de tegner af en verden af energi omkring os, eller om vi ikke kan forlene det ind i vores virkelighedsbillede...

Så er det for de fleste muligt at forholde sig til at mange, mange mennesker i mange, mange kulturer og civilisationer har vendt blikket mod, at vi skal tage os i vare for at blive påvirket af energilagene omkring os på en negativ måde.

Og vi kan vælge, om vi vil forholde os til de advarsler, der bliver givet sammen med fortællingerne fra mytologier og trosretninger.

Vi behøver ikke selv at tilkende os en trosretning eller spiritualiteten for at være åbne for, at der er en verden, der er større, end det vi selv kan opfatte med vores sanser.

Fra det udgangspunkt, vi hver især har, er det vigtigt, at vi forholder os til det fulde omfang af os selv og verden omkring os.


Jeg holder et essentielt kursus i clearing af energi og energilag, der influerer negativt på dig selv som menneske og på de fællesskaber, mennesker danner

☯ Disse energilag har haft mange navne, herunder onde ånder, dæmoner og entiteter, men i vores samtid er de ikke på samme måde konkretiserede i vores måde at anerkende dem på. Det er nærmere følgerne af deres tilstedeværelse, vi i vores kultur er i stand til at tage ind. Magt, korruption, forråelse, grådighed og kontrol er nogle af de former, de antager i de store perspektiver.

☯ Disse energilag kan påvirke os selv, vores liv, vores selvsyn og vores måde at bære os selv i verden på.

☯ Disse energilag kan påvirke følelseslagene, så svære følelser i en traumehelingsproces bliver forstærket så meget, at vi ikke kan rejse os op, men bliver liggende ned, selv om vi egentlig er klar til at komme videre - og måske ender med at være værre stedt end til at starte med.

☯ Disse energilag kan forstærke skæve eller skadelige dynamikker i relationer og fællesskaber og, gennem følelser styret af flokmentaliteten, antænde impulsen til at tilslutte sig nedbrydende hierarkiske dynamikker - eller at underkaste sig nedbrydende hierarkiske dynamikker og forstærke selvdestruktive adfærdsmønstre.

☯ Disse energilag kan også korrumpe de største fællesskaber, vi har - som er samfundene i verden. Energierne, der skabes omkring magt, korruption, forråelse, grådighed og kontrol, kan få så meget tyngde, at det for det enkelte menneske, eller en gruppe af mennesker, der kommer i klemme, kan føles uoverskueligt at komme ud af igen.

☯ Disse tyngende energilag kan overføres fra menneske til menneske gennem energikommunikationen i adfærd, verbal og fysisk udveksling - fx kan hierarkisk adfærd antændt af energilagene, rettet mod et individ, i en enkelt situation overføre tung energi til individet, som så kan opleve at få det fysisk dårligt, at blive ramt følelsesmæssigt eller blive trigget og holdt fast i en cyklus i sine traumereaktioner. 

Indholdet på kurset er essentielt, hvis du oplever at kunne blive påvirket negativt af energi i dig selv eller fra dine omgivelser

Hvis dine evner til at sanse gør, at du kan blive påvirket negativt af energi, er det vigtigt at få clearet og balanceret energien først og fremmest samt at få styrket energibalancen i hele kroppen - for at stabilisere og/eller genoprette din grundbalance.

Det er det, vi arbejder med i den første del af kurset, som varer 2 timer og kan tilmeldes som deltagelse via videokursus eller online søndag d. 7. juni kl. 9.30-11.30.

Det er muligt at deltage særskilt i den første del uden at tilmelde sig det fulde kursus, der holdes søndag d. 7. juni i Aarhus C, online eller som videodeltagelse.


Selve kurset holdes lørdag d. 13. juni og har en varighed på 5 timer med undervisning i at cleare, gennemskue og forstå hvordan energier og energilag, der er disharmoniske for den menneskelige balance, er en integreret del af den vestlige verdens kultur - og dermed dit liv og det samfund, du lever i

Vi kommer til at tage udgangspunkt i de udtryk, energien og energilagene har i den virkelige verden, og drager paralleller til fænomener fra spirituelle formidlinger - onde ånder, dæmoner, entiteter, shapeshiftere og andet, der måtte dukke op.

Kurset søndag starter med en teoretisk del og præsentation af tidens overordnede energibalance, hvor vi bevæger os fra en forståelse af de større perspektiver til en forståelse for individets præmisser.

Herefter følger en præsentation af nogle af de mest almindelige måder, vi ofte møder energierne på 

Vi kommer så ind omkring typer af energier, og hvad de gør - det er især her, vi drager paralleller til folklorens fænomener.

Vi runder af med at stille skarpt på hvordan vi selv som mennesker, og hvordan virkelighedens samfund omkring os, kan influeres af energierne - og hvorfor det er vigtigt, vi ikke glemmer at være opmærksomme på at tage os af energilagene, uanset om vi vil kalde dem onde ånder eller noget helt andet.

Da undervisningen bliver optaget, er der efter hver passage dedikeret rum til at stille uddybende spørgsmål, så undervisning og sparring er i hver deres afsnit i videomaterialet, som alle deltagere får tilsendt efterfølgende.

Prisen for deltagelse i den første del på 2 timer er 350 kr. - online søndag d. 7. juni kl. 9.30-11.30 eller videokursus.

Prisen for fuld deltagelse i den første del på 2 timer samt den anden del på 6 timer er 1350 kr. - lørdag d. 13. juni kl. 10.30-16.30 i Aarhus C, online eller videokursus.

Contact information

We'll send your receipt and other important info to this email.

Order summary

Essentiel shamanistisk undervisning i CLEARING fra det personlige energifelt til entiteter i omverdenens energilag | ONLINE / AARHUS C / VIDEODELTAGELSE (optakt søndag d. 7. juni + kursus lørdag d. 13. juni)
Deltagelse i optakt med personlig clearing forskudt som video eller ONLINE søndag d. 7. juni kl. 9.30-11.30
DKK 350
Total due DKK 350

Payment information

All transactions are secured using 256-bit encryption.